Reabilitarea și modernizarea grădiniței Coldău s-a realizat de către Primăria Orașului Beclean, în calitate de ordonator principal de credite.

Proiectul “Reabilitare și modernizare școală cu clasele I-IV și grădiniță localitatea Coldău, oraș Beclean, jud. Bistrița-Năsăud”,  este finanţat în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL I), coordonat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei.

Obiectivul proiectului :

• Creșterea gradului de participare la nivelul educației timpurii și învățământului obligatoriu, în special pentru copii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului, apel dedicat învățământului obligatoriu”.
  • îmbunătățirea infrastructurii de educație aferente nivelului de învățământ preșcolar și primar, structură a Școlii Gimnaziale „Grigore Silași”, pentru asigurarea unui proces educațional la standarde europene și a creșterii participării populației preșcolare și școlare la procesul educațional.

Valoarea totală a proiectului este de 789,451.00 lei.

Clădirea Grădiniței Coldău înainte de reabilitare: