Reabilitare și modernizare școală generală și grădiniță localitatea Figa, oraș Beclean, jud. Bistrița-Năsăud

Reabilitarea și modernizarea Școlii Primare Figa s-a realizat de către Primăria Orașului Beclean, în calitate de ordonator principal de credite.

Proiectul “Reabilitare și modernizare școală generală și grădiniță localitatea Figa, oraș Beclean”,  este finanţat în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL I), coordonat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei.

Obiectivul proiectului :

• Creșterea gradului de participare la nivelul educației timpurii și învățământului obligatoriu, în special pentru copii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului, apel dedicat învățământului obligatoriu”.
  • îmbunătățirea infrastructurii de educație aferente nivelului de învățământ preșcolar și primar, structură a Școlii Gimnaziale „Grigore Silași”, pentru asigurarea unui proces educațional la standarde europene și a creșterii participării populației preșcolare și școlare la procesul educațional.

Valoarea totală a proiectului este de 1.162.335,00lei.